Tanç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tanç Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca hortensia "bir süs çiçeği" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theodore Commerson, Fr. botanikçi (1727-1773).) Fransızca sözcük Hortense Lepaute "Commerson'un arkadaşı olan bir kadın" özel adından türetilmiştir.
Türkçe dilinden alınan utanç kelimesi O zaman tuhaf bir utanca düşüp şaşırır, başımı önüme eğerdim. - Y. K. Karaosmanoğlu anlamındadır.
Arapça bḳl kökünden gelen baḳḳāl بقّال z "sebze satan kimse, manav, bostancı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça baḳl بقل z "sebze" sözcüğünün meslek adıdır. Daha fazla bilgi için bakla maddesine bakınız.
Arapça fḥş kökünden gelen fuḥş فحش z "ahlaki sınırları aşma, taşkınlık, rezalet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça faḥuşa فحش z "aşırı ve utanç verici idi" fiilinin masdarıdır.
Arapça ncm kökünden gelen munaccim منجّم z "yıldız ilmiyle uğraşan kişi, astrolog" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tancīm تنجيم z "yıldız ilmiyle uğraşma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Daha fazla bilgi için nücum maddesine bakınız.
Arapça hcn kökünden gelen mustahcan مستهجن z "çirkin sayılan, ayıp, utanç verici" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça istihcān إستهجان z "çirkin sayma, ayıplama" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için hecin maddesine bakınız.
Arapça rḏl kökünden gelen raḏālat رذالة z "rezil olma, utanç verici hale düşme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça raḏila رذل z "rezil oldu" fiilinin masdarıdır.
İngilizce satanist "şeytancı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce Satan "şeytan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen satan σαταν z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük İbranice aynı anlama gelen ṣāṭān צטן z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şeytan maddesine bakınız.
Farsça tançe تنچه z "kese, torba" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça tancīdan تنجيدن z "dürmek, boğmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca bikini "iki parçalı kadın mayosu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1946 Louis Reard, Fr. moda tasarımcısı.) Fransızca sözcük Bikini "Pasifik'te bir ada grubu" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Mikronez pikinni "yerel dilde 'hindistancevizi düzlüğü'" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca consistance "kıvam" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca consister "varolmak, bir halde durmak, ibaret olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince consistere "bir arada durmak, bütünlüğünü korumak" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince sistere "durmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asistan maddesine bakınız.
Fransızca résistance "direnç, direniş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca résister "karşı durmak, karşı koymak, direnmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen resistere, restat- fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince sistere, stat- "durmak, dikilmek, sıkı durmak, kavi olmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asistan maddesine bakınız.
İngilizce acceptance "kabul ediş, kabul belgesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to accept "kabul etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen accipere, accept- fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince capere, capt- "almak, tutmak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kapasite maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.