Tahtı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tahtı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça taχt-i ravān تخت روان z "yürüyen taht" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için taht1, revan maddelerine bakınız.
Türkçe tahtırevan sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için tahtırevan maddesine bakınız.
Arapça nˁş kökünden gelen naˁş نعش z "sedye, tahtırevan, üzerinde cenaze taşınan teskere, cenazenin kendisi" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca bascule "bir eksen üzerinde oynayan çubuk, tahtırevalli, her çeşit terazi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca baculer "tepmek, tekme atmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca battre "dövmek" ve Fransızca cul "kıç, arka" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için batarya maddesine bakınız.
Farsça ḳahramān قهرمان z "İran mitolojisinde Şah Tahmasp'ın Qahtarasp tarafından tahtından mahrum edilen oğlu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kārframān "iş buyuran" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kâr, ferman maddelerine bakınız.
Farsça pāy-i taxt پاء تاخت z "'tahtın ayağı', başkent" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pa, taht maddelerine bakınız.
Farsça şāh nişīn شاه نشين z "şah tahtı" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça şāh شاه z "kral" ve Farsça nişīn نشين z "oturan, oturak" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Farsça nişastan, nişīn- نشستن, نشين z "oturmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şah, nişasta maddelerine bakınız.
İngilizce sedan "1. dört kişi tarafından taşınan üstü kapalı tahtırevan, 2. önü ve arkası görüntü ve uzunluk açısından eş olan otomobil modeli" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca ? sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sedye maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.