Tahs - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tahs Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥṣl kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *mustaḥṣil مستحصل z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça yazılı örneği bulunmayan *istiḥṣāl إستحصال z "üretme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) failidir. Daha fazla bilgi için istihsal maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen taḥṣīl تحصيل z "1. bir ürün veya gelir elde etme, mahsul alma, 2. eğitim alma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Arapça taḥṣīl تحصيل z "elde etme, getirme" ve Farsça dār دار z "eden" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tahsil, +dar maddelerine bakınız.
Arapça ḥṣṣ kökünden gelen taχṣīṣ تخصيص z "mahsus etme, özelleştirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χuṣūṣ خصوص z "özel olma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için husus maddesine bakınız.
Arapça ḥşd kökünden gelen taḥşīd تحشيد z "bir araya toplama, yığma" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ḥaşada "toplandı, yığıldı" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Arapça wfy kökünden gelen mutawaffā متوفّا z "borcu tam olarak tahsil edilmiş olan" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Arapça tawaffī توفّي z "borcunu tam olarak tahsil etme, (mec.) ölme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için vefat maddesine bakınız.
Arapça ḥşd kökünden gelen taḥşīd تحشيد z "bir araya toplama, yığma" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ḥaşada "toplandı, yığıldı" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Moğolca ulus "kağan ailesinin her bir üyesine tahsis edilen ülke, devlet, pay" sözcüğünden alıntıdır. Moğolca sözcük Eski Türkçe aynı anlama gelen ülüş sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *ülü- "pay etmek?" fiilinden +Iş sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için üleş- maddesine bakınız.
Fransızca anoréxie veya İngilizce anorexia "patolojik iştahsızlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen anorexia nervosa deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1873 W.W. Gull, İng.) Latince deyim Eski Yunanca óreksis όρεξις z "iştah" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca encaisseur "tahsildar, kasaya koyan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca encaisser "kasaya koymak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca caisse "kasa" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kasa maddesine bakınız.
Fransızca distributeur "dağıtıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince distribuere "dağıtmak, bölüştürmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tribuere, tribut- "tahsis etmek, payını vermek" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince tribus "bölük, zümre" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tribün maddesine bakınız.
İngilizce factoring "aracı yoluyla iş yapma, aracı vasıtasıyla alacak tahsil etme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce factor "vekil (ad), vekâlet etmek (fiil)" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince factor "yapan, eden" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Niteliğini kestiremediği müzmin iştahsızlıktan, sürekli kırıklıklardan yorgun düşmüş. - A. İlhan anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.