Syl - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Syl Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça syl kökünden gelen isālat إسالة z "su akıtma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sayl سيل z "su akma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sel maddesine bakınız.
Arapça syl kökünden gelen mā yasīl ما يسيل z "akan şey, akıntı" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça sāla سال z "aktı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sel maddesine bakınız.
Arapça syl kökünden gelen sayl سيل z "sel, su akıntısı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sāla سال z "(su) aktı" fiilinin masdarıdır.
Arapça syl kökünden gelen sayyāl سيّال z "çok akıcı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sel maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce xylophone "tahta çubuklardan oluşan bir müzik aleti" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1866) Fransızca sözcük Eski Yunanca ksýlon ξύλον z "tahta" ve Eski Yunanca phonē φονη z "ses" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için fono+ maddesine bakınız.
Fransızca syllogisme veya İngilizce syllogism "mantıkî akılyürüyme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen syllogismós sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sýllogos "birlikte-söyleme" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca lógos "söyleme, söz" sözcüğünden syn+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için logos maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.