Susuzluk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Susuzluk Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça taşne veya tişne تشنه z "susamış, susuzluk çeken, (mec.) çok istekli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) tişnak "susamış" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde tarşna "susuzluk" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için turşu maddesine bakınız.
İtalyanca azalea "kumlu toprakta yetişen bir çiçek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen azalea sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Linnaeus, İsv. doğabilimci (1707-1778).) Bu sözcük Eski Yunanca azaléos αζαλέος z "susamış, susuzluktan yanan" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *asd- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *as- "yanmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca dipsomane "içki müptelası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dípsa δίψα z "susuzluk" ve Eski Yunanca manía "delilik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mani3 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.