Surtme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Surtme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Fransızca frottage "sürtünme, kamu taşıtlarında cinsel haz amacıyla kadınlara sürtünen kimse" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Fransızca frotter "sürtünmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *frictare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince fricare "ovmak, sürtmek" fiilinin tekrarlanan eylem (frequentative) halidir. Daha fazla bilgi için friksiyon maddesine bakınız.
Fransızca friction "sürtünme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince frictio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fricare "ovmak, sürtmek" fiilinden türetilmiştir.
İtalyanca raspa "kaba rende" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *raspōn "sürtmek, rendelemek" fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.