Sup - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sup Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça fa subhānallah ف سبهان الله z "yüce Allah adına" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fe+, süphan, allah maddelerine bakınız.
Arapça ḥsb kökünden gelen maḥsūb محسوب z "hesaplanan, hesaplanmış" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hesap maddesine bakınız.
Arapça nsb kökünden gelen mansūb منسوب z "ilişkili olan, ait olan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nisbet maddesine bakınız.
Arapça sbḥ kökünden gelen subḥān سبحان z "(özellikle tanrıyı) övme, tenzih etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şbχ kökünden gelen şbāχā שבחא z veya İbranice şebaχ שבח z "övme, medhetme, yüceltme" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça şbh kökünden gelen şubhat شبهة z "belirsizlik, kuşku" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şibh شبه z "benzerlik, gibi olma" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ˁṣb kökünden gelen taˁaṣṣub تعصّب z "gergin ve sinirli davranma, aşiret veya parti veya din asabiyeti gösterme, fanatizm, partizanlık" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için asap maddesine bakınız.
Arapça nsb kökünden gelen tanāsub تناسب z "orantılı olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nisbat نسبة z "â.a." sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için nisbet maddesine bakınız.
Fransızca soupape "1. çene-altı [esk.], 2. belli bir basınç altında açılan kapakçık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca pape "çene" sözcüğünden sub+ önekiyle türetilmiştir.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Fransızca soupe anglaise "'İngiliz çorbası', bir tür sulu tatlı" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca soupe "çorba" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *sūpan "içmek, yudumlamak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *seuə-2 "içmek" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca souper "gece geç vakit yenen hafif yemek" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için supanglez maddesine bakınız.
Fransızca souplesse "esneklik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca souple "esnek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince supplex, supplic- "bükülen, eğilen" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince plicare "katlamak" fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pli maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce super "üstün, aşırı, çok" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen superior sözcüğünün sıfatıdır. Bu sözcük Latince super "üst, yukarı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)uper sözcüğünün dr. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.
Fransızca superlatif veya İngilizce superlative "gramerde sıfat veya zarfın abartı hali, en çok, had safhada" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince superlativus sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince superlatus "üste-taşınmış" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince ferre, latus "getirmek, taşımak" fiilinden super+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için relatif maddesine bakınız.
Fransızca suppositoire "makattan kullanılan fitil" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince suppositorium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince supponere, suppos- "alta koymak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.