Staz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Staz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ecstase "kendinden geçme, vecd, trans" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ékstasis έξτασις z "1. yer veya durum değiştirme, 2. kendinden geçme, vecd, trans" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eksístēmi, eksta- εξίστημι, εξτα- z "1. yer veya durum değiştirmek, 2. bilincini yitirmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἵ̔στημι, στα- z "durmak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik maddesine bakınız.
Fransızca métastase "kanserin vücutta başka bir yere sıçraması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca metastásis μεταστάσις z "durum değiştirme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἵστημι, στα- z "durmak" fiilinden +sis sonekiyle meta+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik maddesine bakınız.
Arapça zyd kökünden gelen mustazād مستزاد z "1. ziyade edilmiş, artırılmış, 2. her mısraına bir ayak eklenerek dolgu yapılmış şiir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça zāda "arttı, çoğaldı" fiilinin istifˁāl vezni (X) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için ziyade maddesine bakınız.
Arapça wcd kökünden gelen wacd وجد z "1. bulma, 2. tasavvufta ekstaz haline ulaşma, coşku, ekstaz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wacada وجد z "buldu" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için vücut maddesine bakınız.
Yeni Latince nystagmus "göz seğirmesi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca nystagmós νυσταγμός z "'gözünden uyku akma'" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca nystázō νυστάζω z "uykulu olmak" fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.