Sonradan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sonradan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bi'l-āχirat بالاخرة z "sonradan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça āχirat آخرة z "sonraki" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bi+1, el3, ahir maddelerine bakınız.
Arapça ḍyf kökünden gelen iḍāfat إضافة z "1. eklenme, ilinme, aslen bir şeye ait olmayıp sonradan katılma, 2. gramerde bağıl cümle veya isim tamlaması, 3. felsefede görecelik" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ziyafet maddesine bakınız.
Arapça wld kökünden gelen muwallad مولّد z "1. doğurulmuş, 2. sonradan olma, safkan olmayan, soylu olmayan, piç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça walada "doğurdu" fiilinin tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
Fransızca original "1. kökene ait, asli, sonradan eklenmiş olmayan, 2. tuhaf huylu insan" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: İkinci anlamda 1670 Mme. de Sévigné, Fr. yazar.) Fransızca sözcük Latince originalis "kökene ait" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince origo, origin- sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için orijin maddesine bakınız.
Fransızca parvenu "'varmış', mec. sonradan görme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca parvenir "varmak, ulaşmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pervenire fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince venire, vent- "gelmek" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avantür maddesine bakınız.
İngilizce proactive "1. etkisini sonradan gösteren [eski], 2. riski öngörerek harekete geçen" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pro+1, aktif maddelerine bakınız.
İngilizce sözcük, Ad halinde Eski Yunancada Historia araştırılarak öğrenilmiş bilgi anlamına gelmekte iken daha sonradan geçmiş olayların öyküsü anlamında kullanılmaya başlanmıştır anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan patlama kelimesi Alay komutanlığına sonradan verdiği raporda patlamayı şöyle anlatacaktır. - A. İlhan anlamındadır. Türkçe sözcük, Eylem halinde IPA: /patˈlama/ anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan patlama kelimesi Heceleme: pat·la·ma anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.