Sm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sm Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça b-ismi-llāhi بسمالله z "Allah'ın adıyla" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bismillah maddesine bakınız.
Arapça bi-ismi-allāhi بسم الله z "Allahın adıyla" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+1, isim, allah maddelerine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Farsça çaşm-i bulbul چشم بلبل z "bülbül gözü, bir tür cam işi" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça çaşm چشم z "göz" ve Arapça bulbul2 بلبل z "ibrik veya ibrik ağzı, sürahi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çeşme, bülbül maddelerine bakınız.
Arapça asmāˀ أسماء z "Allahın isimleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sm kökünden gelen ism إسم z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için isim maddesine bakınız.
Arapça smr kökünden gelen asmar أسمر z "siyaha yakın koyu kahverengi (sıfat)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sumrat سمرة z "koyu kahve rengi " sözcüğünden türetilmiştir.
Arapça ḥşm kökünden gelen ḥaşam حشم z "maiyet, hizmetçiler, taallukat" sözcüğünden türetilmiştir.
Arapça ḥaşmat حشمة z ve Arapça Awb kökünden gelen maˀāb مآب z "geri dönülecek yer, sığınılan yer, melce" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Arapça awb veya iyāb أوب/إياب z "geri dönme" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için haşmet maddesine bakınız.
Farsça χʷoşmaram خوش مرم z "kaymakla yapılan bir tür tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça χʷoş خوش z "tatlı" ve Farsça maram مرم z "süt kaymağı, krema" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Arapça aynı anlama gelen malham ملهم z sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için hoş, merhem maddelerine bakınız.
Arapça ˁṣm kökünden gelen ˁiṣmat عصمة z "leke ve günahtan korunmuş olma, saflık, günahsızlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaṣama عصم z "koruma, sakınma, esirgeme" fiilinin ismi merresidir.
Arapça s̠mr kökünden gelen istis̠mār إستثمار z "yararlanma, kullanma, sömürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠amara ثمر z "ürün verdi" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için semere maddesine bakınız.
Arapça ḳsm kökünden gelen ḳismat قسمة z "pay, bölüştürülen bir şeyden birinin payına düşen" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kısım maddesine bakınız.
Arapça smˁ kökünden gelen mesmūˁ مسموع z "işitilen, duyulmuş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça samaˁa "işitti" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için sema2 maddesine bakınız.
Arapça s̠mr kökünden gelen mus̠mir مثمر z "ürün veren, semereli" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠amara ثمر z "ürün verdi" fiilinin ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için semere maddesine bakınız.
Arapça smy kökünden gelen tasmiyat تسمية z "adlandırma, ad verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ism إسم z "ad" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için isim maddesine bakınız.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.