Siu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Siu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Latince dysprosium "kimyada bir element" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca dysprostikós δυσπροστικός z "güç bulunan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca prosíēmi, prost- προσίημι, προστ- z "rast gitmek, bulmak" fiilinden dys+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca eîmi εῖμι z "gitmek" fiilinden pro+2 önekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için iyon maddesine bakınız.
İngilizce entropy "kapalı bir sistemin enerji kaybı sonucu belirsizlik veya durağanlığa doğru evrilmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen entropie sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1850 Rudolf Clausius, Alm. fizikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca trópē τρόπη z "dönüş" sözcüğünden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tropik maddesine bakınız.
Latince laterna magica "mekanik görüntü aygıtı (daha sonra müzikli çeşitleri de üretildi)" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1671 Athanasius Kircher, Alm. yazar.) Latince deyim Latince lanterna veya lanterna "fener, lamba" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lamptēr λαμπτηρ z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca lámpō λάμπω z "ışımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lamba1 maddesine bakınız.
Yeni Latince magnesium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1755 Joseph Black, İng. kimyacı.) Latince sözcük Geç Latince magnesia "magnezyum oksit minerali" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca magnētēs μαγνητης z "mıknatıs" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mıknatıs maddesine bakınız.
Latince symposium "sohbet toplantısı" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca sympósion συμπόσιον z "içki sofrası, beraber içki içme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pósis πόσις z "içme, içiş" sözcüğünden +ion sonekiyle syn+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca pínō, po- πίνω, πο- z "içmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pō(i)- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca frise "mimaride dekoratif şerit" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince frisium veya frigium "'Frigya işi', giyside kenar süslemesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Phrygia "Frigya, İçbatı Anadolu'da bir bölge" özel adından türetilmiştir.
Fransızca carcasse "ölü hayvanın kalıntısı, leş, iskelet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince carcasium sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Fransızca obsidienne "bir tür volkanik kayaç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince obsianus veya obsidianus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Obsius "Plinius'a göre bu taşı Etyopya'da keşfeden kişi" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince potassium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1807 Sir Humphrey Davy, İng. kimyacı.) Latince sözcük İngilizce potash "bitki külünden elde edilen kimyasal madde, potasyum karbonat" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce pot "çanak" ve İngilizce ash "kül" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pot2 maddesine bakınız.
Yeni Latince caesium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1860 Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff, Alm. kimyacılar.) Latince sözcük Latince caesius "açık mavi" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.