Signum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Signum Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça scl kökünden gelen sicill سجلّ z "mahkeme kararlarının işlendiği defter" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice sgl kökünden gelen sigilltā "resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sigillatum "'mühürlü', resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sigilla "küçük işaret, mühür, damga" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince signum "işaret" sözcüğünün küçültme halisidir.
Fransızca consigné "emanet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca consigner "emanet etmek, devretmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince consignare "1. bir belgeyi mühürlemek, tasdik etmek, 2. mühür ve imzayla bir hakkı veya yetkiyi devretmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince signum "mühür" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sinyal maddesine bakınız.
Fransızca renseignement "bilgilendirme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca renseigner "bilgilendirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca enseigner "öğretmek, eğitmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca fiil Latince insignare "sinyal vermek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince signum "işaret, remiz" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sinyal maddesine bakınız.
Fransızca signal "işaret, uyarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince signale "işaret eden şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince signum "alay sancağı, işaret, simge" sözcüğünün nötr halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sekʷ-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sekʷ-1 "izlemek, peşinden gitmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sekans maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.