Sibe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sibe Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṣwb kökünden gelen muṣībat مصيبة z "isabet eden şey, bela, kaza" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iṣābat إصابة z "isabet etme, hedefi bulma, uğrama" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) fail dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için tasvip maddesine bakınız.
Fransızca cybernetique veya İngilizce cybernetic "yöneylem, yönetim bilimi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1948 Norbert Wiener, Amer. matematikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca kybernētes κυβερνητες z "dümenci" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca kybernáō κυβερνάω z "(gemide) dümenci veya pilot olarak görev yapmak, yönlendirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için guvernör maddesine bakınız.
Fransızca décibel "fizikte ses yoğunluğu birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen decibel sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1928 ABD.) Bu sözcük Fransızca deci- "onda bir" ve Alexander Graham Bell "Amerikalı fizikçi (1847-1922)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için desi+ maddesine bakınız.
Arapça facīˁāt sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fcˁ kökünden gelen facīˁat فجيعة z "acı veren olay, musibet, trajedi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için facia maddesine bakınız.
Moğolca sibegen "uzun sırık, kayığı itmeye yarayan uzun kürek" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Moğolca sözcük Moğolca sibe- "delmek, sivri bir şey sokmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sivri maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.