Sayısı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sayısı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṣfr2 kökünden gelen ṣifr صفر z "hiç, boşluk, sıfır sayısı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣafira صفر z "boş idi, boşaldı" fiilinin masdarıdır.
Fransızca quatrillion "1. milyon üssü dört sayısı (eski), 2.bin milyon milyon sayısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca quatre million deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kare, milyon maddelerine bakınız.
Fransızca milliard "bin milyon sayısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Jacques Peletier, Fr. hümanist ve matematikçi (1517-1582).) Fransızca sözcük Latince mille "bin" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mili+ maddesine bakınız.
Venedikçe milliòn veya Fransızca million "1.000.000 sayısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen millione sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca mille "bin" ve İtalyanca +one "büyütme eki" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mili+ maddesine bakınız.
Fransızca trillion "1. milyon üssü üç sayısı (eski), 2. bin çarpı bin çarpı milyon sayısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tri-million deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tri+, milyon maddelerine bakınız.
Proto-İranca (Ana-İranca) yazılı örneği bulunmayan *tu-māna "'büyük ölçü', çok büyük sayı, onbin sayısı" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.