Sanu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sanu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça snd kökünden gelen tasānud تساند z "bir şeye veya birine dayanma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen sunūd سنود z sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için senet maddesine bakınız.
Arapça sws kökünden gelen sāˀis سائس z "at bakıcısı, her çeşit yönetici, menajer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şōş veya şōşbīn שׁוֹשֹ z "1. seyis, at bakıcısı, 2. (özellikle Asur'da) kral danışmanı, imrahor, vezir" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen susānu veya şuşānu sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Sanskritçe aśva-sani अश्वसनि z "at-bakan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Sanskritçe aśva अश्व z "at" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sıpa maddesine bakınız.
Arapça ve Farsça sūsan veya sawsan سوسن z "soğanlı bir bitki, zambak veya iris" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şūşanā שושנא z "zambak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen şōşanā sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen şēşanu sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Eski Mısır dilinde şşn "bir tür çiçek, lotus" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Arapça şnˁ kökünden gelen şanāˁat شناعة z "çirkinlik, kötülük, habislik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şanuˁa شنُع z "çikin ve habis idi" fiilinin masdarıdır.
Arapça şnˁ kökünden gelen şanīˁ شنيع z "çirkin, ucube" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şanuˁa شنع z "çirkin idi" fiilinin sıfatıdır.
Arapça snd kökünden gelen tasānud تساند z "bir şeye veya birine dayanma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen sunūd سنود z sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için senet maddesine bakınız.
Fransızca sanitaire "sağlığa ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince sanitas "sağlık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sanus "sağlıklı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sanatoryum maddesine bakınız.
İtalyanca lasagna "1. kapçık, 2. bir tür mantı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince lasanum "kap, kavanoz" sözcüğünden evrilmiştir.
Yeni Latince sanatorium "şifa evi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sanare "iyileştirmek, deva olmak, şifa vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sanus "sağlıklı" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.