Sağal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sağal Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṣlḥ kökünden gelen iṣlāḥ إصلاح z "düzeltme, sağaltma, uyum sağlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣalaḥa صلح z "iyi veya uygun idi" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sulh maddesine bakınız.
Arapça şġl kökünden gelen maşġūl مشغول z "(bir işle) uğraşan, boşta olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şaġala شغل z "meşgul oldu, uğraştı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için meşgale maddesine bakınız.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) darmān درمان z "ilaç, tedavi, sağaltım" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde drva- "sağlık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dher-2 "sağlam olmak, sağlamak, sağalmak" biçiminden evrilmiştir.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şaġāl شغال z "köpekgillerden yırtıcı bir hayvan" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Farsça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen śr̥gāla veya sr̥kāla शृगाल z sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.