Robert - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Robert Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce panorama "1. bir resmi silindir etrafında döndürerek 360 derece görüntü gösteren aygıt, 2. genel görüntü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1788 Robert Barker, İrl. ressam.) İngilizce sözcük Eski Yunanca pâs, pan(t)- πᾶς, παν(τ)- z "tüm" ve Eski Yunanca ʰórama ὅραμα z "görüntü, manzara" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰoráō, op- ὁράω z "görmek, bakmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pan+, optik maddelerine bakınız.
İngilizce ribosome "canlı hücrelerde protein üretimini düzenleyen organel" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1958 Richard B. Roberts, Amer. biyolog. ) İngilizce sözcük İngilizce ribonucleic acid "RNA" ve Eski Yunanca sōma σωμα z "gövde, madde" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için somatik maddesine bakınız.
Fransızca matérialisme "maddecilik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen materialism sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1674 Robert Boyle, İng. filozof.) Bu sözcük Latince materia "1. ağaç gövdesi, 2. madde, hammadde" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için materyel maddesine bakınız.
Yeni Latince rubidium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 Robert W. Bunsen, Alm. kimyacı (1811-99).) Latince sözcük Latince rubidus "kızıl" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince ruber "kırmızı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rudh-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *reudh- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için eritro+ maddesine bakınız.
Yeni Latince caesium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1860 Robert Bunsen ve Gustav Kirchhoff, Alm. kimyacılar.) Latince sözcük Latince caesius "açık mavi" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.