Rel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rel Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Hıdır İlyas "Ortadoğu halk inançlarında bereket getirici olarak bilinen iki kutsal kişilik" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Arapça χiḍr خضر z "Kuranda adı geçen kutsal kişilik, Hızır" ve Arapça ilyās إلياس z "İbrani peygamberlerinden biri, Eliyahu" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hızır maddesine bakınız.
Eski Türkçe egir "sulak yerde yetişen bir bitki, acorus calamus" sözcüğünden +Ig sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: TS)
Fransızca aquarelle "suluboya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen acquarella sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca acqua "su" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akua+ maddesine bakınız.
Fransızca corrélation "birbirini etkileyen iki şey arasındaki ilişki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen correlatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince referre, relat- "geri götürmek, ilişkilendirmek" fiilinden +tion sonekiyle con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için relatif maddesine bakınız.
Fransızca naturel "doğal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen naturalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince natura "doğa" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için natura maddesine bakınız.
Fransızca prélude "gösteri veya tiyatro oyunundan önce çalınan hazırlık müziği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince praeludium "oyun-öncesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ludus "oyun" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için illüzyon maddesine bakınız.
Fransızca poutrelle "merteğin küçüğü, atkı ağacı veya demiri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca poutre "inşaatta kullanılan kalın direk" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Geç Latince pullitra "at yavrusu, tay" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince pullum "her tür hayvan yavrusu" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için piliç maddesine bakınız.
Fransızca relatif "başka bir şeyle ilişkili olan, nisbi, görece" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince referre, relat- "geri götürmek, rücu etmek, ilgilendirmek, iliştirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince ferre, lat- "götürmek, taşımak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca chambre à air "hava odası, iç lastik" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca chambre "oda" ve Fransızca air "hava" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kamara, aero+ maddelerine bakınız.
İngilizce relax "gevşemek, gevşetmek (fiil)" fiilinden alıntıdır. İngilizce fiil Latince aynı anlama gelen relaxare fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince laxus "gevşek" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için laçka maddesine bakınız.
Ses yansımalı sözcüktür.
terelelli veya tralala "anlamsız şarkı sözü" ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde (coğrafya) yöresel anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yerel kelimesi (gök bilimi) gözlem yerine veya gözlemcinin bulunduğu yere göre tanımlanan anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.