Ravan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ravan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca paravent "rüzgâr kesen, rüzgârdan koruyan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen paravento sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca parare "korumak" ve İtalyanca vento "rüzgâr" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için para+2 maddesine bakınız.
İngilizce caravan "1. kervan, 2. römork, katar, 3. motorlu araçla çekilen portatif barınak" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Türkçe kervan sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kervan maddesine bakınız.
Arapça drb kökünden gelen darrābat درّابة z "kepenk, ahşap paravan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça darb درب z "kapı, özellikle kale kapısı veya dağ geçidi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) darbāzag "eşik, kapı, bâb" sözcüğü ile eş kökenlidir. Orta Farsça sözcük Akatça tarbāṣu "1. ağıl, avlu, 2. kral sarayı (= Alm Hof)" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ḥṣr kökünden gelen ḥaṣīr حصير z "her türlü örgü, paravan, özellikle ot veya kamıştan örülü yaygı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hasr maddesine bakınız.
Farsça rāvand راوند z "sapları yenen bir sebze, rheum rhabarbarum" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde rae-vand "rae? veren" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Farsça ravān روان z "giden, gider" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça raftan, rav- رفتن, رو z "gitmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için reva maddesine bakınız.
Farsça taχt-i ravān تخت روان z "yürüyen taht" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için taht1, revan maddelerine bakınız.
Fransızca écran "siper, paravan, perde" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Fransızca sözcük Holandaca skerm "siper, kalkan" sözcüğünden alıntıdır. ) Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skermaz "korugan, siper, kalkan" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.