Rabba - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rabba Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rbˁ kökünden gelen murabbaˁ مربّع z "dörtlü, dört köşe, kare" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tarbīˁ تربيع z "dörtleme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için rubai maddesine bakınız.
Arapça rbb kökünden gelen rabb ربّ z "ulu kişi, efendi, sahip, tanrı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice rab, rabbā רַב/רַבָּא z "1. büyük (sıfat), 2. ulu kişi, efendi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #rb רב z "büyük olma, artma, büyüme" kökünden türetilmiştir. Aramice/Süryanice kök Akatça rabū "büyük" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça rabbanā ربّنا z "rabbimiz" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Arapça rabb "efendi, üstad" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rab maddesine bakınız.
İbranice rabbī רַבִּי z "'efendim, hocam', Yahudi din alimlerine verilen unvan" sözcüğünden alıntıdır. İbranice sözcük İbranice rab רַב‎ z "ulu kişi, efendi, sahip" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice rab, rabbā "büyük" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için rab maddesine bakınız.
Yeni Yunanca kreváti κρεβάτι z "yatak" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen krabbátos κραββάτος z sözcüğünden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.