Pont - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pont Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ponton "duba, dubalarla yapılan yüzer köprü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince pontōn "yüzer platform, sal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince pons, pont- "köprü" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pont- "yol, geçit" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pent- "ayak basmak, yürümek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için patika maddesine bakınız.
Fransızca spontané "kendiliğinden" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince sua sponte "kendi rızasıyla, gönüllü olarak" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sponsus, spont- "söz, vaat, rıza" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sponsor maddesine bakınız.
Arapça aynı anlama gelen bunduḳ veya funduḳ بندق/فندق z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca pontikón kárion ποντικόν (κάριον) z "'Karadeniz cevizi', fındık" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca Póntos Euksēnios "'Konuksever Deniz', Karadeniz" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca póntos πόντος z "deniz" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca hélicoptère sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1861 Gustave de Ponton d'Amécourt, Fr. mucit.) Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰéliks ἑλιξ z "helezon" ve Eski Yunanca pterón πτερόν z "kanat" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pt-ero biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pet- "uçmak, düşmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için helezon, semptom maddelerine bakınız.
Farsça tiryākī ترياكى z "ilaç veya uyuşturucu müptelası, afyonkeş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça tiryāk ترياك z "panzehir, afyon macunu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca thēriakē θήριακη z "Pontus kralı Mithridates'e atfedilen afyonlu ilaç karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca thērion θήριον z "zehirli yılan" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Lycra "sentetik elyaf markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 DuPont Corp. ABD.)
Nylon ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1935 DuPont Corp., Amer. kimya şirketi.)
Orlon ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1941 Dupont Corp., ABD.)
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.