Plast - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Plast Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce plaster "macun, özellikle yara örtücü macun, yakı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince aynı anlama gelen plastrum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca émplastron έμπλαστρον z "yakı, macun, kalıba dökülen şey" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca plássō, plast- πλάσσω, πλαστ- z "biçimlendirmek, kalıplamak" fiilinden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için plastik maddesine bakınız.
Fransızca plastique "1. kalıplı, biçimlendirilmiş, kalıpsal, 2. sentetik polimer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca plastikós πλαστικός z "kalıplı, biçimlendirilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plássō, plast- πλάσσω, πλαστ- z "biçimlendirmek, kalıba dökmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir.
Yeni Latince plasma "akkan" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca plásma πλάσμα z "kalıp" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plássō, plast- πλάσσω, πλαστ- z "biçimlendirmek, kalıba dökmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için plastik maddesine bakınız.
Styropor "polistirenden elde edilen süngersi madde" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1950 BASF, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca styrol "plastik sanayiinde kullanılan bir hammadde" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca stýraks στύραξ z "bir tür doğal reçine" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca póros πόρος z "boru, boğaz, gözenek" sözcüklerinin bileşiğidir.
Fransızca acrylique veya İngilizce acrylic "akrooleinden elde edilen bir plastik madde" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca ve İngilizce acryle veya acryl "kimyada bir bileşik" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince acer "keskin, ekşi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.
Fransızca polariser "kutuplaştırmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Fransızca pole "kutup" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için polar maddesine bakınız.
Fransızca polyuréthane veya İngilizce polyurethane "üretan polimeri, bir tür plastik" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için poli+, üretan maddelerine bakınız.
Permatik "plastik saplı atılabilir traş bıçağı markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1977, Perma-Sharp A.Ş.) Bu sözcük İngilizce permanent "kalıcı" ve İngilizce automatic "otomatik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için perma, +matik maddelerine bakınız.
İngilizce PET "bir tür plastik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce polyethylene terephthalate sözcüğünün kısaltmasıdır.
İngilizce polyesther "bir tür plastik, ester polimeri" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için poli+, ester maddelerine bakınız.
Teflon "mutfak gereçlerinde kullanılan bir plastik madde" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1944 Roy Plunkett & Kinetic Chemicals, ABD.) Bu sözcük İngilizce tetrafluoretylene "dört fluor molekülü içeren etilen türevi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tetra+, flor, etil maddelerine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Karbon yerine silisyumun geçtiğı organik cisimlere benzer maddelerin genel adı; ısı ve suya karşı dayanıklı olduğu için yağ, plâstik, merhem gibi maddelerin yapımında kullanılır anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan silikon kelimesi Fransızca silicone (fr) anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.