Plane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Plane Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca planète "gezegen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince planeta sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca astēres planētai αστήρεσ πλανήται z "gezgin yıldızlar" deyiminden türetilmiştir. Yunanca deyim Eski Yunanca planáō πλανάω z "gezmek, dolaşmak, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için plato maddesine bakınız.
Arapça syr kökünden gelen sayyārat سيّارة z "1. çok gezen, gezgin, 2. planet" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için seyir maddesine bakınız.
Almanca plankton "mikroskopik deniz canlısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924).) Almanca sözcük Eski Yunanca plánkton πλάνκτον z "gezen şey, aylak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plazō, plank- πλαζω, πλανκ- z "amaçsızca gezmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için planet maddesine bakınız.
Fransızca planeur "motorsuz uçak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca planer "düz bir satıh üzerinde kaymak, kanat çırpmadan uçmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince planus "düz, yayvan, yassı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak, açılmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için plato maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.