Pirin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pirin Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça brinc veya birinc برنج z "Güney Asya kökenli bir tahıl, oryza sativa" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrīza- veya *wrinca- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vrinca- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen vrīha veya vrīza sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Dravidce aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *warinci sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca pirinas πυρηνας z "çekirdek, özellikle zeytin çekirdeği" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen pyrēn πυρην z sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça birinc veya biranc veya piring برنج/پرنگ z "sarı renkli bakır alaşımı, tunç" sözcüğünden alıntıdır.
Aspirin "Bayer firmasına ait ilaç markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1899 Bayer AG.) Bu sözcük Almanca acetylierte spirsäure "asetil spirik asit" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Latince spiraea "asetil spirik asidin doğal kaynağı olan bitki" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asetik maddesine bakınız.
İtalyanca baldo "1. yiğit, gözüpek, mağrur, 2. İtalya'da geliştirilen bir pirinç cinsi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Eski Yüksek Almanca bald "yiğit, cesur" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen baltho-z sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bold maddesine bakınız.
İtalyanca risotto "İtalyan mutfağına özgü katıklı pilav" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca riso "pirinç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen oriza veya oryza sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen óryza όρυζα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrīza- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pirinç1 maddesine bakınız.
Yeni Yunanca tráχōma τράχωμα z "saçkı, düğünde saçılan para veya pirinç, yeni evlilere verilen hediyeler" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca traχōnō τραχωνω z "(düğünde) para saçmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Yeni Yunanca traχí τραχί z "gümüş para" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen draχmē δραχμη z sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için dirhem maddesine bakınız.
Fransızca bronze "tunç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca bronzo "tunç veya pirinç [xiii]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Farsça birinc برنج z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pirinç2 maddesine bakınız.
Farsça şaltūk veya çaltūk شلتوك/چلتوك z "pirinç bitkisi" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça çilāw veya çalāw چلاو z "pirinç pilavı" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça pilāw veya pulāw پلاو z "pirinç yemeği" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Sanskritçe pulāka पुलाक z "pirinç kâsesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe pul पुल् z "küme" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca saki veya İngilizce sake "Japon pirinç rakısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Japonca sakez "her türlü alkollü içki" sözcüğünden alıntıdır.
Japonca sushi "yosuna sarılmış pirinç ve çiğ balıkla yapılan bir Japon yemeği" sözcüğünden alıntıdır. Japonca sözcük Japonca edomae nigirizushi "'Edo usulü hızlı zushi', yosuna sarılmış pirinç ve çiğ balıkla yapılan bir Japon yemeği" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Japonca narezushi "ekşitilmiş balık" sözcüğünden türetilmiştir.
Ad sözcük, Ad halinde Pirinç anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (halk ağzı) Taşlık yer, çıplak tepe. anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan çal kelimesi isimlere önden eklenip, onun daima hareket edip oynamakta olduguna isaret ve delâlet eder. ====Örnekler====: çal-at : Durdugu yerde de hareket eden at. anlamındadır. Eski Türkçe sözcük, Ad halinde Alaca anlamına gelir. Eski Türkçe dilinden alınan çal kelimesi Kır anlamındadır. sözcük, Ön ad halinde yaşlı anlamına gelir. Çağatayca sözcük, Ad halinde Kır, boz, aklı, beyazlı, kart ve ihtiyare itlak ederler anlamına gelir. Çağatayca dilinden alınan çal kelimesi maş ve pirinc anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 18 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.