Peşe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peşe Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça muşkil مشكل z "zor" ve Farsça pasand پسند z "affeden, hoş gören" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça pasandīdan پسنديدن z "affetmek, hoş görmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için müşkül, pes, endişe maddelerine bakınız.
Arapça fustān فستان z "geniş dökümlü kadın etekliği" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *peştā פשתא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice peşet פשת z "keten kumaş" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça piştu "keten" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Fransızca séquence "süre içinde peş peşe giden şeyler, dizi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen sequentia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sequi, secut- "izlemek, takip etmek, peşinden gelmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sekʷ-1 "iz, peşinden gitmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca suite "1. peşpeşe giden şeyler, dizi, sıra, takım, 2. otellerde birbirine bağlı odalar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *sequita sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince sequi, secut- "izlemek, takip etmek, peşinden gelmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sekans maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.