Paraz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paraz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca parasite "asalak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parásitos παράσιτος z "başkasının sofrasında yemek yiyen, asalak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sîtos σῖτος z "yemek" sözcüğünden para+1 önekiyle türetilmiştir.
İngilizce paparazzi "rahatsız edici yöntemler kullanan gazete fotoğrafçısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1967) İngilizce sözcük Paparazzi "Fellini'nin Dolce Vita filminde (1959) gazeteci karakteri" özel adından türetilmiştir.
Arapça ṭufaylī طفيلى z "parazit" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭufayl طفيل z "yavrucuk, yumrucuk, ur" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Arapça ṭfl kökünden gelen ṭifl طفل z "yavru" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için tıfıl maddesine bakınız.
Farsça kane كنه z "kan emici bir parazit" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.