Panto - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Panto Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca pantomime "bir tür sözsüz komedi oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca pantómimos παντόμιμος z "'hepsi taklit', bir tür sözsüz komedi oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pâs, pan- πᾶς, παν- z "hepsi, tüm" ve Eski Yunanca mîmos μῖμος z "taklitçi, soytarı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pan+, mim2 maddelerine bakınız.
Fransızca pantographe veya İngilizce pantograph "bir çizim aleti" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pan+, +graf maddelerine bakınız.
Fransızca bretelle "at dizgini, pantolon askısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yüksek Almanca brettil "dizgin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *breghd- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen pan+ veya panto+ "tüm, hep, her" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca aynı anlama gelen pâs, pant- πᾶς, παντ- z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pant- biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca pantofola "yumuşak terlik" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Eski Yunanca pantophéllos παντοφέλλος z "'tümü mantardan yapılmış'" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pâs, pant- πᾶς, παντ- z "tüm" ve Eski Yunanca phellós φελλός z "mantar" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pan+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.