Ond - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ond Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Yeni Yunanca kontári κοντάρι z "mızrak, kargı, sırık" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kontós κοντός z sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Eski Yunanca kentéō κεντέω z "saplamak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için santra maddesine bakınız.
Fransızca hypochondrie "hastalık hastalığı, semptomu olmayan hastalık duygusu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰypoχóndrion ὑποχόνδριον z "göğüs kemiğinin altı ile mide arasındaki bölge, bu bölgede yoğunlaşan kaynağı belirsiz sancı, dalak ağrısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca χóndros χόνδρος z "kıkırdak, göğüs kemiğinin alt ucu" sözcüğünün nötr halidir.
Fransızca mitocondrie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce mitochondrion "hücrelerde bulunan bir organel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca Mitochondrion sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Carl Benda, Alm. biyolog.) Almanca sözcük Eski Yunanca mítos µίτος z "iplik" ve Eski Yunanca χondríon χονδρίον z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca χóndros "tane, partikül" sözcüğünün küçültme halisidir.
Fransızca fondant "1. eriyen, sıvımsı yumuşak, 2. içi sıvımsı kremayla doldurulmuş bonbon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fondre "dökmek, sıvılaştırmak, eritmek, erimek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince fundere, fus- "1. (bir sıvıyı) dökmek, özellikle metal eritmek veya erimiş metal dökmek, 2. (katı şeyleri) saçmak, dökmek, yaymak, dağıtmak" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghu-nd- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gheu- "bir sıvıyı dökmek" kökünden türetilmiştir.
Fransızca fond de teint "boya zemini, astar" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fon1, tentürdiyot maddelerine bakınız.
Fransızca fondu "eritilmiş (peynir)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fondre "eritmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fondan maddesine bakınız.
Fransızca dioxide "kimyada CO2 bileşiği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca carbon ve Fransızca dioxide "iki oksijen atomu" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için karbon, di+1, oksit maddelerine bakınız.
Fransızca condensateur "yoğunlaştırıcı, bir elektrik aksamı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca condenser "yoğunlaştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen condensare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince densus "yoğun" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dansite maddesine bakınız.
Fransızca condition "1. koşul, şart, 2. mevcut şartların tümü, durum, hal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince condicio "üzerinde anlaşmaya varılan şey, sözleşmenin hükümleri" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince condicere "sözleşmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince dicere, dict- "söylemek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dikte maddesine bakınız.
Fransızca conduite "taşıyıcı, cerrahide damar tedavisinde kullanılan ince boru" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen conductus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince conducere, conduct- "taşımak, bir yere götürmek, yöneltmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ducere, duct- "sevketmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dük maddesine bakınız.
Fransızca conducteur "yönetici, özellikle tren veya orkestra yöneticisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince conductor "yöneten, yönlendiren" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince conducare "yönetmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dük maddesine bakınız.
Fransızca mondain "dünyevi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca monde "dünya" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince mundus "a.a" sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca ondulé "dalgalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen undulatus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince undulare "dalgalanmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince unda "dalga" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *undā- "deniz, dalga" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wed-1 "sulu, ıslak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hidro+ maddesine bakınız.
Fransızca secondaire "ikincil, tali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca second "ikinci" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince secundus "'takip eden', ikinci" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sequi, sec- "izlemek, takip etmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sekans maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.