Olkan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Olkan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca volcan "yanardağ" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen volcano sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince Vulcānus "Eski Roma'da ateş ve yanardağlar tanrısı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Etrüskçe bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca basalte "koyu renkli bir volkanik kaya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen basaltes sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen basanítēs βασανίτης z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca básanos βάσανος z "mihenk taşı, altın ayarını sınamak için kullanılan kara bir taş" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Pali (geç Sanskrit) dilinde pāsāna "taş" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca andésite "bir tür volkanik kaya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Andes "And dağları" özel adından türetilmiştir.
Fransızca obsidienne "bir tür volkanik kayaç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince obsianus veya obsidianus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Obsius "Plinius'a göre bu taşı Etyopya'da keşfeden kişi" özel adından türetilmiştir.
Fransızca tuf "sünger dokulu volkanik taş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İt (Nap) aynı anlama gelen tufo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tofus veya tufus sözcüğünden evrilmiştir.
İngilizce caldera "volkanik çöküntü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Portekizce caldeira "kazan, sıvı metal kazanı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince caldaria sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince calidus "sıcak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalori maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.