Okar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Okar Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca cocarde "bükülmüş kâğıttan yapılan rozet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca coquart "horoz, horoz ibiği" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için koket maddesine bakınız.
Fransızca brocart "kabartma işlemeli ipek kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca broccato "kabartmalı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca broccare "kabarmak [esk.]" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca électrocardiographe veya İngilizce electrocardiograph "kalp elektriğini kaydeden cihaz" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için elektrik, kardiyo+, +graf maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca dokári δοκάρι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca dokós δοκός z "kalın direk, mertek" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen dokós veya dokíon sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca dékomai δέκομαι z "üstüne almak, kabul etmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "almak, kabul etmek" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dogma maddesine bakınız.
Fransızca benzine "benzol içeren hidrokarbür karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen benzin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1830 Eilhardt Mitscherlich, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca benzoe(säure) "benzoik asit" sözcüğünden türetilmiştir. Almanca sözcük Geç Latince labenzoe sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için benzen maddesine bakınız.
Fransızca vison "kokarca cinsinden bir kürk hayvanı, bunun kürkü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *wisulōn- biçiminden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *wis- "pis kokmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bizon maddesine bakınız.
İngilizce broccoli "karnabahara benzer bir sebze" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca broccolo "tomurcuk" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca brocco "kabarık, şişik" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için brokar maddesine bakınız.
İtalyanca punto "1. nokta, 2. iğne ve ipliği bir kez sokarak yapılan düğüm, dikiş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için punto maddesine bakınız.
Almanca ketone "kimyada bir hidrokarbon türevi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca aketone "aseton" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aseton maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.