Oid - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Oid Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca +oïde veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen +oid "gibi, benzer, benzeyen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen (o)eidēs (ο)ειδης z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü, suret, benzerlik" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca eidō ειδω z "görmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.
İngilizce adenoid "burun eti adı verilen lenf bezleri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca adenoeidēs ἀδενοειδής z "bez-benzeri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca adēn, adénos ἀδήν z "gland, salgı bezi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +oid maddesine bakınız.
İngilizce android "insana benzer yaratık, insansı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince aynı anlama gelen androides sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca anér, andr- ανέρ, ανδρ- z "adam, insan" ve Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için andro+, +oid maddelerine bakınız.
Fransızca asteroïde "yıldıza benzeyen gök cismi, gezegencik" veya İngilizce asteroid "yıldıza benzeyen gök cismi, gezegencik" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1802 Sir William Herschel, Alm/İng. astronom.) Bu sözcük Eski Yunanca astēr ἀστήρ z "yıldız" ve Eski Yunanca eídos εἶδος z "biçim, görüntü, gibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için astro+, +oid maddelerine bakınız.
Fransızca hémorrhoïde "basur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰaimorrhoís ἁῖμορρhοίς z "kanayan, kan akıtan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰaíma ἁῖμα z "kan" ve Eski Yunanca rhéō ῥέω z "akmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hemo+, ritm maddelerine bakınız.
İngilizce steroid "kimyada bir organik bileşik" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1936 Callow & Young, İng. kimyacılar.) İngilizce sözcük İngilizce sterol "canlı organizmalarca üretilen bir tür yağ" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1913) Bu sözcük Eski Yunanca stéar "don yağı, iç yağı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için stearin maddesine bakınız.
Fransızca thyroïde "gırtlak üstü bezi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1560 Amboise Paré, Fr. hekim.) Fransızca sözcük Eski Yunanca thyroeidēs θυροειδης z "kapı gibi olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca thýra θύρα z "kapı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhurā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhwer- "kapı" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için der, +oid maddelerine bakınız.
Fransızca colloïde "tutkal kıvamında" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca colle "tutkal" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kola2, +oid maddelerine bakınız.
Fransızca négroïde "zenciye benzer (ırk)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca nègre "zenci, kara" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen niger, negr- sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nekʷ-ro- "karanlık" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nekʷ-t "gece" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için noktürn, +oid maddelerine bakınız.
Fransızca schizoïde veya İngilizce schizoid "şizofreniye yatkın (kişilik)" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şizofren, +oid maddelerine bakınız.
İngilizce aynı anlama gelen mongoloid sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Mongol "Moğol" ve İngilizce +oid "benzer, gibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +oid maddesine bakınız.
İngilizce tabloid "1. hap, tablet [esk.], 2. küçük boy gazete" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tablo, +oid maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 12 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.