Nasiha - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nasiha Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça nṣḥ kökünden gelen nasīḥat نسيحة z "öğüt verme, öğüt" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça naṣaḥa نصح z "öğüt verdi" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için nush maddesine bakınız.
Arapça nṣḥ kökünden gelen nuṣḥ نصح z "öğüt, nasihat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça naṣaḥa نصح z "öğüt verdi" fiilinin masdarıdır.
Arapça wṣy kökünden gelen waṣiyyat وصيّة z "1. nasihat, talimat, yönerge, 2. kişinin ölümünden sonra yerine getirilmesi için bıraktığı talimat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waṣā وصا z "yol gösterdi, tavsiye etti" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için vesayet maddesine bakınız.
Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde nasihat, öğüt anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan pend kelimesi Farsça پند‏ (fa) anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.