Naos - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Naos Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça nūşādur veya nawşādur نوشادر z "amonyum klorür tozu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen anoşādur sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anoş "1. ölümsüz, 2. ölümsüzlük içkisi, iksir, nektar" (NOT: Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde anaoşa "ölümsüz" sözcüğünden alıntıdır. ) ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ādur "ateş" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için nuş, ateş maddelerine bakınız.
Farsça noş veya nūş نوش z "1. ölümsüzlük içkisi, nektar, bal, panzehir, 2. içme, içki, zevk ü safa" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen anoş sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde anaoşa "ölümsüz" sözcüğünden evrilmiştir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aoşa "ölüm, mahv" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.