Nakas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nakas Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça nḳş kökünden gelen munāḳaşat مناقشة z "'karşılıklı boyama', tartışma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça naḳş نقش z "boyama" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için nakış maddesine bakınız.
Arapça nks kökünden gelen nuks نكس z "geri dönme, özellikle hastalığın geri gelmesi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nakasa نكس z "geri döndü, hastalık geri geldi" fiilinin masdarıdır.
Farsça nākas ناكس z "alçak, kişiliksiz, cimri" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça kas كس z "kişi" sözcüğünden na+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için na+, herkes maddelerine bakınız.
Fransızca discours "1. nutuk, söylev, 2. söylem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince discursus "1. koşuşma, 2. münakaşa, 3. tartışmalı bir konuda verilen söylev" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince discurrere, discurs- "zıt yönlere koşmak, münakaşa etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.