Mya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mya Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bāmiyā باميا z "Afrika kökenli bir sebze, alcaea aegyptiaca veya abelmoschus esculentus" fiilinden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Arapça kīmiyāˀ كيمياء z "kara büyü ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca χēmeía χημεία z "simya, kara büyü, metalleri dönüştürme ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca χēmía χημία z "'Kara ülke', Mısır" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Farsça kīmiyāgar كيمياگر z "kara kimya veya büyü ile uğraşan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça kīmiyāˀ كيمياء z ve Farsça +gar گر z "yapan, meslek edinen, cı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kimya, +kâr maddelerine bakınız.
Arapça sīmyāˀ سيمياء z "büyü, sihir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sīmiyā סימיא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sēmeîa σημεῖα z "simgeler, (gizli) anlamlar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sēmeîon σημεῖον z "simge, işaret" sözcüğünün çoğuludur. Yunanca sözcük Eski Yunanca sēma σήμα z "işaret, gösterge" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için semantik maddesine bakınız.
Fransızca amiante "ateşten etkilenmeyen bir mineral" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca amiántos αμιάντος z "'lekesiz, lekelenmez', ateşten etkilenmeyen bir mineral" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca miaínō μιαίνω z "lekelemek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir.
İngilizce Mesopotamia "Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki bölge" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca mesopotamía μεσοποταμία z "'nehirlerarası ülkesi', Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki bölge" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mésos μέσος z "orta, ara" ve Eski Yunanca potamós ποταμός z "nehir" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mezo+ maddesine bakınız.
Farsça mūmiyā موميا z "1. bitüm, zift, 2. bu madde ile tahnit edilmiş ceset" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mūm موم z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için mum maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce niam-niam veya iam-iam "Sudan'ın güneyinde insan eti yediği rivayet edilen bir kabile, Azande'ler" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.