Mork - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mork Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca remorque "bir araç tarafından çekilen diğer araç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca remorquer "halatla çekmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen remulcare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen rymoúlkō ρυμούλκω z fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Eski Yunanca rŷma ρῦμα z "halat" ve Eski Yunanca ʰélkō ἕλκω z "çekmek, sürüklemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için evlek maddesine bakınız.
İtalyanca feluca veya Arapça fulk veya falūkat فلك/فلوكة z "bir tür küçük tekne" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ephólkion εφόλκιον z "römork? Mısır ve Kızıldeniz'e özgü bir tür tekne" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca ephélkō εφέλκω z "ardından çekmek, sürüklemek" fiilinden +ion sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. )
İngilizce trailer "1. bir şeyi peşinden sürükleyen, bir şeyin peşinden sürüklenen, 2. römorklu kamyon veya kamyon römorku, 3. film fragmanı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to trail "sürüklemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen traillier fiilinden alıntıdır. Eski Fransızca fiil Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *tragulare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Geç Latince tragulum "(çeke çeke taşınan) yük" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince trahere, tract- "çekmek, taşımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
İngilizce caravan "1. kervan, 2. römork, katar, 3. motorlu araçla çekilen portatif barınak" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Türkçe kervan sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kervan maddesine bakınız.
İtalyanca scialuppa "denizcilikte römorkör, çekici" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Almanca aynı anlama gelen schleppe sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şilep maddesine bakınız.
Almanca schleppe "1. römorkör, çekici, nehirde yüzen bir yükü sürükleyerek götüren tekne, 2. bir tür nehir teknesi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca schleppen "sürükleyerek götürmek, ağ veya tekne çekmek" kökünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Aşağı Almanca aynı anlama gelen slēpen sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.