Mesan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mesan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça s̠wn kökünden gelen mas̠ānat مثانة z "sidik torbası" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca kyste "(tıpta) irinli torbacık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kýstis κύστις z "sidik torbası, mesane" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca prostate "erkeklerde mesane ile idrar yolu arasında duran organ" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca prostatós προστατός z "önde duran" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca stātós στατός z "duran, durduran" sözcüğünden pro+2 önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰistēmi, stā- ἵστημι, στα- z "durmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik maddesine bakınız.
Fransızca parmésan "İtalya'ya özgü bir tür peynir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca parmiggiano "Parma'lı, Parma'ya ait" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Parma "Kuzey İtalya'da bir kent" özel adından türetilmiştir.
Yeni Yunanca mesándiro μεσάνδηρο z "seki, ara kat, çıkma, eski evlerde yatak dolabı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca mésos μέσος z "orta" ve Yeni Yunanca ándiro άνδηρο z "seki, balkon" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mezo+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.