Merik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Merik Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca alphanumérique veya İngilizce alphanumeric(al) "harf ve rakamları içeren dizi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için alfabe, numara maddelerine bakınız.
İtalyanca ve Yeni Latince America "bir kıta" özel adından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1507 Martin Waldseemüller, Alm. haritacı.) Bu sözcük Amerigo veya Americus Vespucci "Amerika kıtasının ayrı bir kıta olduğunu ilk ileri süren İtalyan seyyah (1451-1512)" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Emmericus veya Emmeric "Doğu Gotlara özgü bir erkek adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *haimiric "'ev yöneten', oba beyi" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için home maddesine bakınız.
İngilizce americium "yapay bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1944 Glenn Seaborg, Amer. kimyacı.) İngilizce sözcük America "bir kıta" özel adından türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1507 Martin Waldseemüller, Alm. coğrafyacı.) Bu sözcük Americus Vespucci "yeni kıta fikrini popülerleştiren İtalyan tacir ve seyyah (1454-1512)" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince catalpa "Amerika kökenli bir ağaç, catalpa bignonoides" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük K. Amerika dillerinden Catawba dilinde aynı anlama gelen catawba sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce blues "Amerikan zencilerine özgü bir müzik türü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce blue "1. mavi, 2. (mec.) kederli, keyifsiz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca bleu "mavi" sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *blawoz "bir renk, sarı?" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce agave "Amerika kökenli bir kaktüs cinsi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Agauē "Yunan mitiolojisinde bir şahsiyet" özel adından alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca agauós αγαυός z "soylu, seçkin" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca acajou "tropik bir ağaç, bu ağaçtan elde edilen fıstık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce a caju sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca ananas "tropik ükelerde yetişen bir meyve" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen ananas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde ve G. Amerika dillerinden Guarani dilinde aynı anlama gelen ananá sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca apache "şehirli suç çetesi mensubu, serseri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902) Fransızca sözcük Apache "Kuzey Amerika'da bir kızılderili kavmi" özel adından türetilmiştir.
Fransızca décibel "fizikte ses yoğunluğu birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen decibel sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1928 ABD.) Bu sözcük Fransızca deci- "onda bir" ve Alexander Graham Bell "Amerikalı fizikçi (1847-1922)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için desi+ maddesine bakınız.
Fransızca hamac "iki ağaç arasına gerilen salıncaklı yatak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen hamaca veya hamaque sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1526 Gonzalo Fernández de Oviedo, İsp. tarihçi.) Bu sözcük G. Amerika dillerinden Taino dilinde aynı anlama gelen hamaka sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca jaguar "kedigillerden bir vahşi hayvan, felis onca" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Georges-Louis L. Buffon, Fr. doğabilimci (1707-88).) Fransızca sözcük Portekizce bir sözcükten alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde yaguara "her tür büyük yırtıcı hayvan" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cacao "Orta Amerika'a özgü bir bitki ve çikolata yapımında kullanılan tohumu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cacao sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde cacauatl "uatl ağacı" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca canot "ağaç kabuğundan oyulmuş kayık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen canoa sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca caoutchouc "kauçuk bitkisi, hevea brasiliensis, bu bitkinin zamkından elde edilen elastik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1745 La Condamine, Fr. seyyah.) Fransızca sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde aynı anlama gelen caucho sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cobaye "bilimsel deneylerde kullanılan bir tür kemirgen memeli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde kobaya sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cocaïne "koka bitkisinden elde edilen uyarıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen Kokain sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1856 Albert Niemann, Alm. kimyacı.) Bu sözcük İspanyolca coca "Güney Amerika'ya özgü bir bitki" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Quechua (İnka) dilinde aynı anlama gelen coca sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca colibri "arıkuşu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca curare "Güney Amerika yerlilerinin ok uçlarında kullandığı zehir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen curaré sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca mahoni veya İtalyanca mahogon "tropik ülkelere özgü bir ağaç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca aynı anlama gelen magon veya mahagon sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde maga sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca mocassin "bağcıksız ayakkabı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük K. Amerika dillerinden Algonquin dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Yeni Latince petunia "tütün ailesinden bir tür güzel kokulu çiçek" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Fransızca pétun "tütün [esk.]" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Portekizce aynı anlama gelen petum sözcüğünden alıntıdır. Portekizce sözcük G. Amerika dillerinden Guarani dilinde petu sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce piranha "Amazon nehrinde yaşayan etçil balık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen piranha sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde aynı anlama gelen piranha sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde pirá "balık" ve G. Amerika dillerinden Tupi dilinde anha "şeytan" sözcüklerinin bileşiğidir.
Fransızca savane "tropik bölgelere özgü ağaçsız çayır" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen sabana sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1526 Gonzalo Fernández de Oviedo, İsp. tarihçi.) Bu sözcük G. Amerika dillerinden Taino dilinde zavana sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cigare "tütün yaprağına sarılı tütün çubuğu, puro" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1688) Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cigarro sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İsp (Mex) sicar "tütün içmek" fiilinden alıntıdır. fiil Maya dilinde sic "duman, tütün" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca tabac "tütün" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen tabaco sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce tapir "tropik ülkelere özgü bir tür memeli hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde aynı anlama gelen tapiira sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce tapioca "kasava bitkisinin unu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde tipioka sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 28 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.