Melle - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Melle Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça aˁmāl "ameller, yapılan işler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁml kökünden gelen ˁamal أعمال z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˀasās أساس z "temeller, kaideler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça Ass kökünden gelen ˀuss اوسّ z "temel" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için üs maddesine bakınız.
Arapça Ass kökünden gelen muˀassas مؤسّس z "tesis edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taˀsīs تأسيس z "kurma, temellendirme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için esas maddesine bakınız.
Arapça Ass kökünden gelen taˀsīs تأسيس z "temellendirme, kurma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça uss اوسّ z "temel" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için üs maddesine bakınız.
Fransızca lamelle "ince tabaka, levhacık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince lamella sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince lama sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için lam maddesine bakınız.
Fransızca soubassement "kaide, temel, altyapı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca bassement "kaide, taban" sözcüğünden sub+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen basamento sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca basare "temellendirmek, tabana oturtmak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca fiil Latince aynı anlama gelen basis sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baz maddesine bakınız.
İngilizce fundamentalism "köktencilik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fundamental "temele ilişkin, kökten" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince fundamentum "temel, esas, dayanak" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince fundare "temellendirmek, temel atmak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fon1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.