Meks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Meks Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ks̠f kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *maks̠afat مكثفة z "kesifleştirici, yoğunlaştırıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kas̠āfa كثافة z "kesif olma, yoğunlaşma" fiilinin ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için kesafet maddesine bakınız.
Arapça yaḳīnan يقينً z "mutlak surette, kesin olarak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça yḳn kökünden gelen yaḳīn يقين z "kesin olma, herhangi bir akıl yürütme gerektirmeksizin bilinme" sözcüğünün zarfıdır. Bu sözcük Arapça yaḳn يقن z "kesinlikle bilme, kesin olma" sözcüğünden türetilmiştir.
Yeni Yunanca aynı anlama gelen tomátes τομάτες z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Fransızca aynı anlama gelen tomate sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca aynı anlama gelen tomata sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde tomatl "yumru" sözcüğünden alıntıdır. Aztekçe sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde tomana "şişmek, kabarmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca cacao "Orta Amerika'a özgü bir bitki ve çikolata yapımında kullanılan tohumu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cacao sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde cacauatl "uatl ağacı" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce acala cotton "uzun lifli ve böceklenmeye dayanıklı bir pamuk türü" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1906 C.B.Doyle & G.N.Collins, Amer. tarım uzmanı.) İngilizce deyim Acala "Meksika'da bir kent" özel adından türetilmiştir.
İngilizce axolotl "Meksika göllerinde yaşayan semendere benzer sürüngen" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Nah aynı anlama gelen axolotl sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce avocado "tropik bir bitki ve meyvesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca avocado sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde ahuacatl "testis, husye" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce taco "Meksika'ya özgü dolgulu mısır lavaşı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İsp (Mex) taco "1. tıkıntı, açlık giderici, 2. Meksika'ya özgü dolgulu mısır lavaşı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca taco "tıpa, tıkaç, takoz" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için takoz maddesine bakınız.
Chiclets "bir yapay sakız markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1906 Cadbury Adams Co., ABD.) Bu sözcük İspanyolca chicle "Meksika'da yetişen sapodilla bitkisinin sakızı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde aynı anlama gelen tzictli sözcüğünden alıntıdır.
İtalyanca cioccolata "kakao yağı ve şekerle imal edilen yiyecek maddesi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen chocolate sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde xocolatl "kakaodan elde edilen baharatlı içecek" sözcüğünden alıntıdır. Aztekçe sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde xocolli "acı" ve Nahuatl (Aztek) dilinde atl "su" sözcüklerinin bileşiğidir.
İspanyolca gringo "Meksika'da yabancılara ve özellikle Amerikalılara verilen aşağılayıcı ad" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük griego "Yunanlı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince Graecus "Romalıların Yunanlılara verdiği ad" özel adından türetilmiştir.
İspanyolca sombrero "gölgelik, şemsiye, Meksika'ya özgü geniş kenarlı şapka" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük İspanyolca sombra "gölge" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen umbra sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için penumbra maddesine bakınız.
İspanyolca tequila "Meksika'ya özgü bir içki" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Tequila "Meksika'da bir kent" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince poinsettia "'Atatürk çiçeği' adı verilen Meksika kökenli dekoratif bitki, euphorbia pulcherrima" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük J. R. Poinsett "ABD'nin Meksika elçisi (1771-1851)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.