Meşg - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Meşg Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça şġl kökünden gelen maşġalat مشغلة z "uğraşı, iş güç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şuġl شغل z "meşgul olma, uğraşma, bir boşluğu veya alanı veya makamı işgal etme" sözcüğünün masdarıdır.
Arapça şġl kökünden gelen maşġūl مشغول z "(bir işle) uğraşan, boşta olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şaġala شغل z "meşgul oldu, uğraştı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için meşgale maddesine bakınız.
Arapça ˁkf kökünden gelen ˁākif عاكف z "adayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁakafa عكف z "adadı, kendini verdi, meşgul oldu, müptela oldu" fiilinin failidir.
Arapça şġl kökünden gelen işġāl إشغال z "bir işle uğraştırma, oyalama" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için meşgale maddesine bakınız.
Arapça şġl kökünden gelen iştiġāl إشتغال z "uğraşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen şuġl شغل z sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için meşgale maddesine bakınız.
Fransızca engager "bağlamak, ipotek etmek, rehin etmek, meşgul etmek, istihdam etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Fransızca gage "rehin, ipotek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen wage sözcüğünden evrilmiştir. Eski Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *wadjan fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wadh- "rehin etmek, bağlayıcı bir söz vermek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca fonction "1. işlev, 2. matematikte fonksiyon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Bu anlamda 1692 Leibnitz, Alm. filozof.) Fransızca sözcük Latince functio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fungi, funct- "(bir şeyle) meşgul olmak, icra etmek, yapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhu(n)g- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheug-2 "isteyerek yapmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca obsession "1. kuşatma [esk.], 2. cinler veya şeytanlar tarafından kuşatılmış olma hali [esk.], 3. psikolojide saplantı, insan ruhunu sürekli meşgul eden fikir veya sıkıntı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince obsidere, obsess- "kuşatmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince sedere, sess- "oturmak" fiilinden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sedye maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Çocuklarının vaziyeti, istikbali seni alakadar ediyorsa biraz kendi âleminden çıkar, onlarla meşgul olursun, anladın mı? - A. M. Dranas anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan vaziyet kelimesi Kasaba coğrafi vaziyeti yüzünden lodosu, poyrazı pek az tutan bir limanda kurulmuştur. - S. F. Abasıyanık anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.