Mau - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mau Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca mahoni veya İtalyanca mahogon "tropik ülkelere özgü bir ağaç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca aynı anlama gelen magon veya mahagon sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde maga sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca mávros μαύρος z "kara, koyu renk, esmer" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca amaurós αμαυρός z "karanlık" sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca mausolée "anıt mezar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca mausōléion μαυσωλέιον z "eski dünyanın Yedi Harikasından biri sayılan Halikarnassos'taki Mausolos anıt mezarı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Mausōlos "Karya hükümdarı (ö. MÖ 353)" özel adından +ion sonekiyle türetilmiştir.
İngilizce serotonin "damar daraltıcı ve sinir sinyallerini güçlendirici etkiye sahip bir organik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1948 Maurice Rapport, Arda Greene & Irvine Page, Amer. tabipler.) İngilizce sözcük İngilizce serum "kan sıvısı" ve İngilizce tonic "güçlendirici, gerici" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için serum, tonik maddelerine bakınız.
Mauser "silah markası" ticari markasından alıntıdır. Bu sözcük Paul von Mauser "Alman mucit ve sanayici (1838-1914)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.