Marla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Marla Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Arapça wdˁ kökünden gelen al-wadāˁ الوداع z "allaha ısmarlama" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için el3, veda maddelerine bakınız.
Arapça fwḍ kökünden gelen tafwīḍ تفويض z "ihale etme, bir işi birine ısmarlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fawwaḍa "ihale etti, ısmarladı" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Arapça wdˁ kökünden gelen tawdīˁ توديع z "emaneten bırakma, ısmarlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen wadāˁ وداع z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için veda maddesine bakınız.
Arapça wdˁ kökünden gelen wadāˁ وداع z "emaneten bırakma, allaha ısmarlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wadaˁa ودع z "emaneten bıraktı, veda edip gitti" fiilinin masdarıdır.
İngilizce angio sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce angiography "damarlara renkli bir sıvı zerkederek görüntü alma yöntemi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca angeîon αγγεῖον z "damar" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ángos άγος z "her çeşit kap, çanak" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir.
Farsça cān جان z "can" ve Farsça sipurdan, sipār سپر z "ısmarlamak, tevdi ve teslim etmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için can, sipariş maddelerine bakınız.
Farsça sipāriş سپارش z "emanet, teslimat" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sipurdan, sipār- سپردن, سپار z "(bir işi veya şeyi) emanet etmek, ısmarlamak, güvenli bir yere teslim etmek" fiilinden +iş sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen apispārtan, apispār- fiilinden evrilmiştir.
Fransızca vasculaire "damarlara ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince vasculum sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince vas "bir sıvıyı tutan her türlü kap, tas, çanak" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için vazo maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.