Müsaad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Müsaad Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça sˁd kökünden gelen musāˁadat مساعدة z "yardım etme, kolaylaştırma, teşvik, onay" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saˁada سعد z "uğurlu ve mutlu idi" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için saadet maddesine bakınız.
Arapça sˁd kökünden gelen musāˁid مساعد z "müsaade eden, kolaylaştıran, kolaylık gösteren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça musāˁadat مساعدة z "yardım etme, kolaylaştırma, teşvik etme, uğurlama" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için saadet maddesine bakınız.
Farsça dastūr دستور z "1. 'el almış', bilge, bilgin, vezir, 2. 'el alma', ruhsat, izin, müsaade" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dastwar "1. Zerdüşt rahibi, bilge kişi, otorite, 2. doğru dini öğreti, töre, yasa" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dast "el" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āvar "sahip" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dest, +aver maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.