Müşter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Müşter Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rwḥ kökünden gelen mustarīḥ مستريح z "dinlenen, rahat eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça istirāḥat إستراحة z "dinlenme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) failidir. Daha fazla bilgi için rahat maddesine bakınız.
Arapça şrk kökünden gelen muştarak مشترك z "iştirak edilen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iştirāk إشتراك z "ortak olma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için şirk maddesine bakınız.
Arapça şry kökünden gelen muştarī مشتري z "iştira eden, alıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iştirāˀ إشتراء z "satın alma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için iştira maddesine bakınız.
Arapça dll kökünden gelen dallāl دلّال z "alıcı ile satıcıyı buluşturan aracı, malı çarşıda göstererek müşteri bulan çığırtkan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça dalālat دلالة z "gösterme, işaret etme" sözcüğünün meslek adıdır. Daha fazla bilgi için delalet maddesine bakınız.
Fransızca commune "1. ortak, müşterek (sıfat), 2. halk meclisi, belediye, 3. mülkü ortaklaşa kullanan topluluk (isim)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince commūnis "kamuya ait olan şey, müşterek mülk" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince mūnus "kamu hizmeti, imece" sözcüğünün nötr halidir. (NOT: Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *moin-es- biçiminden evrilmiştir. )
İngilizce client "1. müşteri, 2. ağ üzerinde server'a tabi olan bilgisayar" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince cliens "'kulak veren', bir patrona bağlı olan kişi, mükellef" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cluere "dinlemek, kulak vermek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kleu- biçiminden evrilmiştir.
İngilizce demo "nümune, müşterinin fikir edinmesi için hazırlanan denemelik ürün" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce demonstration "gösterme" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince demonstrare "bir şeyin bir kısmını veya nümunesini göstermek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince monstrare "göstermek, sergilemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mostra maddesine bakınız.
İngilizce facility "1. kolaylık, 2. müşteriye veya kamuya kolaylık sağlamak için yapılan düzenleme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince facilitas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince facilis "yapılabilir olan, kolay" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
İngilizce toto "futbolda müşterek bahis oyunu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce totalisator "1911'de Birmingham'lı J.J.Bingham'ın icat ettiği kumar makinası" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce totalise "bütünlemek, tamamlamak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için total maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.