Luga - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Luga Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça lġw kökünden gelen laġā luġā لغا لُغا z "'söyledi söylendi', lakırdı, dedikodu" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için lugat maddesine bakınız.
Arapça lġw kökünden gelen luġat لغة z "1. lakırdı, söz, sözcük, 2. dil (language)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laġā "söz söyledi, lakırdı etti" fiilinin ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice luwˁā לועא z "çene, boğaz, ses üretme aygıtı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça luχχu "boğaz, gırtlak" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Rusça beluga белуга z "yumurtasından havyar elde edilen mersin balığı" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça belıy бе́лый z "beyaz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-o biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-1 "yanmak, ışımak" fiilinden türetilmiştir.
Arapça rḥl kökünden gelen irtiḥāl إرتحال z "1. yolculuğa çıkma, 2. ölme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça raḥala رحل z "göçtü, yola çıktı" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için rahle maddesine bakınız.
Arapça lġw kökünden gelen laġw لغو z "1. boş konuşma, beyhude şey, 2. geçersiz ve yok hükmünde olma, 3. dilbilgisi açısından geçersiz söz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laġā لغا z "anlamsız söz söyledi, lakırdı etti, boş konuştu" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça luġat لغة z "söz, lakırdı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için lugat maddesine bakınız.
Arapça yAs kökünden gelen yaˀs يأس z "umutsuzluk, vazgeçme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça yaˀisa يئس z "umutsuzluğa kapıldı" fiilinin masdarıdır.
Fransızca asthme "astım hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ásthma άσθμα z "nefes darlığı, soluk soluğa kalma" sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca éfivos έφηβος z "baliğ, büluğa ermiş erkek, delikanlı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen éphēbos έφηβος z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰēbē ἥβη z "büluğ, delikanlılık" sözcüğünden epi+ önekiyle türetilmiştir.
İngilizce lexicon "sözlük, lugatçe" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leksikón λεξικόν z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca léksis λέξις z "kelime, söz" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω2, λογ- z "söylemek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için logos maddesine bakınız.
Fransızca impérial "imparatorluğa ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince imperium "imparatorluk" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen imperialis sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için imparator maddesine bakınız.
Fransızca initié "1. başlatılmış, 2. bir sürece veya yola veya tarikate girmesi sağlanmış kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca initier "(özellikle bir yola veya yolculuğa) başlatmak, önayak olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen initiare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince initium "başlangıç" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince itus veya iter "yol, gidiş" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince ire, it- "gitmek, yol almak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iyon maddesine bakınız.
Fransızca costume "bir topluluğa özgü giyim tarzı, resmi giysi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca costume "adet, töre, adap, alışkanlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen consuetudo sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince consuescere "alışmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince suescere, suet- "benimsemek, almak, kendine mal etmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Latince fiil Latince se veya sue "kendi" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *s(w)e- "kendi, ben" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için solo maddesine bakınız.
Fransızca tantale "bir element" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen tantalum sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1802 Anders Gustav Ekeberg, İsv. kimyacı.) Bu sözcük Tantalos "mitolojide ebedi doyumsuzluğa mahkûm edilen Lidya kralı" özel adından türetilmiştir.
Rusça sluga "hızmetkâr, uşak" sözcüğünden alıntıdır.
Türkçe sözcük, Ad halinde yolculuğa çıkmış kimse anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde yolcu anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde Katlanmak işi. anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan katlanma kelimesi "Asım Bey'in kardeşiyle aramızda en basit bir dostluğa bile katlanması ihtimali var mı?"- H. E. Adıvar. anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 19 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.