Lost - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lost Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca claustrophobie "kapalı yer korkusu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince claustrophobia sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 B. Ball, İng. hekim.) Bu sözcük Latince claustrum "kapalı yer" (NOT: Latince sözcük Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca phóbos φόβος z "korku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kloz, fobi maddelerine bakınız.
İtalyanca lustro "parıltı, parlaklık, cila" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen lustrum sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *luc-strum sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Latince sözcük Latince lucere "ışımak, parlamak, aydın olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *luk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leuk- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.
İtalyanca nostrómo "gemilerde baş tayfa, elebaşı, şef" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İspanyolca nostramo "'bizim usta', gemilerde baş tayfa, elebaşı, şef" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca nuestro "bizim" ve İspanyolca amo "amca, usta, şef" sözcüklerinin bileşiğidir.
Latince colostrum "doğumdan sonra ilk gelen süt" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca illustration "1. aydınlatma, ışıtma, 2. bir kitabı resim veya renklerle süsleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince illustrare "aydınlatmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince lustrare "aydınlatmak, parlatmak" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince lustrum "parıltı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lostra maddesine bakınız.
Fransızca luxe "gösteriş, gösterişli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince luxus, luxur- "aşırılık, israf, tantana, debdebe" sözcüğünden evrilmiştir.
Yeni Latince lūmen "fizikte ışıma birimi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince lūmen, lūmin- "ışık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *luc-men sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince lucere "ışımak, aydınlık olmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lostra maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.