Lit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lit Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χlṭ kökünden gelen χalīṭat خليطة z "karışım, alaşım" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χalaṭa "karıştırdı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için halt maddesine bakınız.
Arapça wld kökünden gelen mawlid مولد z "doğum" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça walada ولد z "doğurdu" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
Arapça χlṭ kökünden gelen muχtaliṭ مختلط z "ihtilat eden, karışık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iχtilāṭ إختلاط z "karışık olma, karışma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için halt maddesine bakınız.
Arapça ḳld kökünden gelen muḳallid مقلّد z "taklit eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taḳlīd تقليد z "taklit etme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Daha fazla bilgi için taklit maddesine bakınız.
Arapça cld kökünden gelen mucallid مجلّد z "kitap ciltleyen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taclīd تجليد z "kitabı deri ile kaplama" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Bu sözcük Arapça cild جلد z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için cilt maddesine bakınız.
Arapça wld kökünden gelen mutawallid متولّد z "tevellüt eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça walada "doğurdu" fiilinin tefeˁˁul vezni (V) failidir. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
Arapça ballūṭ بلّوط z "meşe palamudu" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen balūṭā בלוטא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca balanítēs βαλανίτης z "meşe palamudu şeklinde" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca bálanos βάλανος z "meşe palamudu" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için palamut1 maddesine bakınız.
Arapça ḳld kökünden gelen taḳlīd تقليد z "aynısını yapma, kopyalama, bir modeli aynen izleme" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça wld kökünden gelen tawlīd توليد z "doğurtma, sonuç doğurma, sebep olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça walada "doğurdu" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
Fransızca littérature "1. edebiyat, 2. bir konuyla ilgili yazılı kaynakların tümü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince litteratura "yazılı evrak, belgeler" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince littera "harf, yazı" sözcüğünden +tura sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Etrüskçe bir sözcükten alıntıdır.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *bel- "göstermek?" fiilinden +Ut sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için belir- maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Fransızca apolitique "siyasi olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca politikós πολιτικός z sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için politik maddesine bakınız.
Farsça kilīd veya kelīd كليد z "anahtar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kleíō κλείω z "kapatmak, kapalı olmak, örtmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *klāu- biçiminden evrilmiştir.
Yeni Latince clitoris "bızır" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Mateo Renaldo Colombo, İtal. anatomist (1516-1559).) Latince sözcük Eski Yunanca kleítoris κλείτορις z "küçük kapalı yer" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kleíō κλείω z "kapatmak, kapalı olmak, örtmek" fiilinin küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kilit maddesine bakınız.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.