Leksiko - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Leksiko Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce lexicon "sözlük, lugatçe" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leksikón λεξικόν z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca léksis λέξις z "kelime, söz" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω2, λογ- z "söylemek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için logos maddesine bakınız.
Fransızca dyslexie "harfleri bilip kelime okuyamamaya yol açan patolojik okuma güçlüğü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince dyslexia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca léksis λέξις z "okuma, söyleme" sözcüğünden dys+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca legō, log- λεγω2, λογ- z "okumak, söylemek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dys+, leksikon maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.