Leib - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Leib Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca monade "Leibniz'e göre varoluşun bölünmez birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca monas, monad- μονας, μοναδ- z "birim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mónos μόνος z "bir" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mono+ maddesine bakınız.
Fransızca fonction "1. işlev, 2. matematikte fonksiyon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Bu anlamda 1692 Leibnitz, Alm. filozof.) Fransızca sözcük Latince functio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fungi, funct- "(bir şeyle) meşgul olmak, icra etmek, yapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhu(n)g- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheug-2 "isteyerek yapmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca optimiste "iyimser, her şeyin en iyisi olduğuna inanan" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Leibniz, Alm. filozof (1646-1716).) Daha fazla bilgi için optimum maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.